Scroll to top
sk

Ošetrenie cievnych lézií

Rozšírené a popraskané cievky môžeme ošetriť dvoma spôsobmi: na tvári intenzívnym pulzným svetlom /IPL/, na dolných končatinách sklerotizáciou, intenzívnym pulzným svetlom, prípadne ich kombináciou. Pri použití IPL využívame absorbciu svetelnej energie v krvnom farbive /hemoglobín a oxyhemoglobín/ s vytvorením tepla, ktoré spôsobí poškodenie a uzavretie rozšírenej cievky. Zákrok je potrebné podľa rozsahu a reakcie lézií opakovať v intervaloch 2-4 týždne.

Skleroterapia

Skleroterapia je jednou z možností liečby varixov dolných končatín. Je to metóda pri ktorej sa do rozšírených žíl vstrekuje sklerotizačný roztok, ktorý spôsobí zlepenie žilových stien a postupným prerastaním väziva dôjde k uzáveru priesvitu žily. Skleroterapia sa najčastejšie používa na odstránenie drobných metličkových alebo retikulárnych /sieťových/ varixov, pričom najlepšie výsledky sa dosahujú u varixov s priemerom 1-4mm.

Pri samotnom výkone sa roztok tenkou ihlou vstrekuje do cievnej lézie, po vstreku sa na miesto vpichu priloží a fixuje tampón z gázy. Po skončení výkonu sa na končatinu ihneď aplikuje kompresívna bandáž, ktorá ostáva priložená 2 dni. Následne je možné túto odstrániť spolu s tampónmi, avšak je potrebné pokračovať v kompresívnej bandáži obväzom, alebo elastickou punčochou. Potrebnú dobu určíme podľa rozsahu výkonu a veľkosti ošetrovaných varixov. Všeobecne platí, že čím dlhšia a dôslednejšia je vonkajšia kompresia, tým lepší a trvalejší je výsledný efekt a je nižší výskyt nežiadúcich účinkov skleroterapie.

Bolestivosť pri výkone je veľmi individuálna. Okrem samotného vpichu môže klient pociťovať ľahšie pálenie, alebo štípanie v mieste aplikácie roztoku. Medzi bežné sprievodné príznaky patria opuch, modrina, hyperpigmentácia /prechodná -trvajúca niekoľko mesiacov asi u 20% pacientov, asi v 1-2% však môže byť aj trvalá/. Skleroterapiu je zvyčajne potrebné opakovať aby došlo k želanému efektu. Po výkone je potrebné 20-30 minút prechádzať sa v ďalších 3 dňoch je vhodný pohyb /chôdza, bicyklovanie/ avšak nie nadmerná fyzická záťaž. Nie je vhodné dlhé státie na jednom mieste.

Máte záujem o naše služby?

Uveďte vaše údaje a my vás budeme obratom kontaktovať.